Świat bez autorytetów wymaga kompetencji

Nowoczesny świat nie uznaje wiary „na słowo”, w momencie, kiedy wystarczającym uzasadnieniem dla wiedzy przestaje być moc autorytetu zasadniczą rolę zaczynają odgrywać kompetencje odbiorcy. Oczywiście, dysponujemy wiedzą ekspertów, którzy prezentują swoje racje, jednak w przeciwieństwie do dawnych autorytetów ich status nie jest wystarczającym czynnikiem uzasadniającym rację. Ekspert, w przeciwieństwie do autorytetu (osobowego, czy też nie) ma prawo się mylić, weryfikować swoje zdanie pod wpływem nowych danych. Wszelkie potknięcia wpływają więc w oczach odbiorców na wiarygodność badacza, autorytet znajdował się w dużo bardziej komfortowej sytuacji, gdyż wszelkie zmiany mogły zostać uzasadnione objawieniem zesłanym przez siły wyższe niż on sam.

Jednak nie tylko rola eksperta jest trudniejsza niż jego poprzednika – autorytetu. Także współczesny odbiorca ma trudniejsze zadanie do wykonania. Ponieważ wiedza, która jest mu dostarczana nie może być już przyjmowana „na wiarę” musi on wyposażyć się w zestaw kompetencji, które pomogą mu odnaleźć się w świecie różnorodnej i szybko dezaktualizującej się wiedzy. Zadaniem przestaje być już przyswajanie informacji, ale umiejętność jej selekcji, oceny i wykorzystania. Choćby w dziedzinie tak codziennej jak żywienie, dane którymi jesteśmy karmieni wciąż się zmieniają. Bezrefleksyjnie wsłuchując się w otaczające nas w mediach informacje, co drugi dzień musielibyśmy zmieniać swoją dietę… Dlatego warto jest posiadać umiejętności, które pomogą nam ocenić jakość danych, dzięki czemu uchronimy się przed wiarą w slogany, wieszczące osiągnięcie długowieczności, przez codzienne spożywanie cudownego owocu.

*w dalszym ciągu pod natchnieniem Giddensa

Licencja Creative Commons
Świat bez autorytetów wymaga kompetencji by Aleksandra Dubiel is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Świat bez autorytetów wymaga kompetencji

    • Jesteśmy na dobrej drodze, ale musimy pamiętać, ze sam dostęp do danych nie czyni ich wiedzą… aby się w nią przerodziły muszą być należycie „obrobione” też przez odbiorcę. Niestety często informacje wyrywane są z kontekstu dla udowodnienia jakiejś tezy. Dlatego bądźmy krytyczni względem tego co czytamy, nie wszystkie dane są dobie równe. Ale Uprzejmie nie wierzę doskonale zna procedury 🙂

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s